9 травня 2012 р.

Юлія Овчаренко "В певний момент рука починає писати сама"


«Дуже цікаво навчати та просто спілкуватись із небайдужими до каліграфії слухачами, бачити їх перші успіхи та наполегливість у виправленні помилок. Каліграфія стає частиною їхнього буття, це відчутно і це хороший знак .Я сподіваюсь, що  творчі роботи слухачів курсу, які ми плануємо виставити на звітній експозиції, будуть зроблені на гідному, як для початківців-каліграфів, рівні.»
Ведуча базовго курсу каліграфії, каліграф Вероніка Чебаник. Публікація: AZH продовжує агітацію за красиве шрифтове оформлення, березень 2012.

Продовжуємо знайомитися зі слухачами курсів. Юлія Овчаренко, за оцінкою Вероніки Чебаник зайняла перше місце у каліграфічній майстерності на підсумковій виставці-конкурсі робіт учасників базового курсу. Призом для неї став наступний цикл з художньої каліграфії «Майстерня вільної літери».
Цікаво дізнатися про Юлію більше.Юлія закінчує 5 курс у Видавничо-поліграфічному інституті при НТУУ "КПІ" за спеціальністю художник-графік.

― Юлія, в тебе серйозний етап - закінчення вузу. Але нам здається, що ти вже маєш певний професійний багаж. Розкажи, про свою діяльність та захоплення.

― Серед моїх захоплень багато різної художньої діяльності. Малюю ілюстрації до книжок, розписую стіни, експериментую з монотипіями, оволодіваю мистецтвом офорту і ,звісно, люблю писати букви, слова, все і всім! Ще дуже люблю подорожувати і малювати на природі. Але одним з найбільших захоплень для душі для мене є анімація. Бо, як на мене, це єдине мистецтво, здатне умістити в собі всі інші, в якому я відчуваю можливість для найширшого творчого саморозкриття. Вже 8-ий рік працюю у колективі київської Дитячої анімаційної студії «КРОК», чиї мультфільми мають більше 500 нагород європейських міжнародних фестивалів некомерційного кіно. Беру участь у зйомках студійних мультфільмів, подорожую кінофестивалями, працюю як художник-оформлювач.

― 8 років у анімації - вражає! Пригадай досвід за цей час, що запам'ятався найбільше.

― Різного досвіду дуже багато. Діяльність в студії за роки стала невід’ємною частиною мене, її чудові керівники ― вчителями по життю. Але, певно через часові масштаби найперше пригадується, як я знімала один свій власний мультфільм аж протягом двох років. Змінювалась я, змінювалась стилістика фільму, але він таки народився)
Взагалі, маю сказати, що анімація ― дуже повільна і кропітка справа. Тим більше, що ми віддаємо перевагу повністю ручній роботі. Якщо врахувати, що в Україні це мистецтво не має аніякої підтримки, а студія некомерційна,  потрібно багато любові, натхнення і здорового божевілля, щоб цим займатись. Зате так виховується відданість і наполегливість у ім’я мистецтва без усілякої грошової зацікавленості, лише з єдиним бажанням - творити.

― Не дивлячись на твою насичену діяльність, ти ще зацікавлена у каліграфії. Чим для тебе є каліграфія і як змінилося відношення до цього мистецтва протягом курсу?

― Каліграфія для мене – то є музика у лінії, то є відпочинок для душі, вилив емоцій, думок. Дуже медитативне, заспокійливе заняття. І найповніше я це відчула саме зараз, на заняттях від "Арт і Я". На першому курсі у нас в інституті був предмет такий – «Шрифти». Скажу, що безкінечні палички і кружечки давалися непросто, і ,хоч певні успіхи в буквах були,  каліграфічні композиції-зразки здавалися чимось неймовірним і недосяжним. Ну а потім вся та писанина і закинулась. Проте затамування подихів при спогляданні робіт майстрів каліграфії лишилося. І ось півроку назад особисте знайомство на майстер-класі із Вікторією і Віталіною Лопухіними надихнуло мене повірити в себе і, коли я дізналася, що є можливість професіонально повчитись цьому мистецтву на експрес-курсі з Веронікою Чебаник, то дуже зраділа і одразу вирішила записатись, адже в Україні досить мало де навчають каліграфії. І тепер дуже задоволена, приємно здивована результатами. Вероніка дуже сподобалась мені як викладач, як людина; в теплій атмосфері занять панувала легкість і невимушеність, пройшов страх перед чистим аркушем. Спочатку, звісно, у засвоєнні кожного нового шрифту була невпевненість і кривизна, та з часом (звісно не без домашніх тренувань) лінії ставали сміливіші і більш гармонійні, і я помічала як в якийсь момент рука починала писати сама, а я лише з цікавістю спостерігала за її рухами) Було дуже важливо, що після теоретичної частини, можна було наживо споглядати, як пише Вероніка, як щось колись недосяжне народжується прямо при тобі.  Також на творчість надихав великий арсенал різних пер, ручок, пензлів,  паперів, з якими  можна було вільно експериментувати.

― У якому напрямку бажаєш поглибити знання та вміння з каліграфії?

― Поки не хочеться зупинятися на чомусь конкретно, оволодівати різними стилями, інструментами, до того ж вважаю, що у повсякденній роботі каліграфа має бути присутнє і старанне виписування класичних шрифтів, і зовсім вільна, відверта, емоційна каліграфічна творчість. Це як вдих і видих. Одне стимулює до іншого. Одне неможливе без іншого. Але більше мене цікавить певно що вільна каліграфія, з її свіжістю, деякою непередбаченістю, народженням чогось нового, коли ти не стільки щось вигадуєш сам, скільки просто довіряєш, дозволяєш енергії вільно текти через лінії і плями, що ростуть і розвиваються. Спокійно і гармонійно. Як із землі ростуть дерева і квіти. Як з неба падає дощ…І ,таким чином, ти ніби долучуєшся до таїнства творення світу.

― Як плануєш використовувати свої навички?

― Мені дуже подобається, коли в оформленні певних книг, листівок, плакатів, вітрин, одягу застосовують  каліграфічні леттерінги. Це надає речам неабиякої вишуканості  і індивідуальності.  Відносно дуже рідко зустрічаю такий дизайн в Україні, де в принципі, сфера шрифтового оформлення – досить хворобливе явище. Втім радує, що у нас таки є чимало талановитих дизайнерів, чиїми зусиллями потроху проростають квіти на великому українському полі непрофесійності і несмаку. Споглядання робіт сучасників, класиків, іноземних шрифтовиків і каліграфів надихає. Хочеться розвивати свої навички, щоб при необхідності вміти красиво і професійно підписувати книжки, листівки, плакати, робити гарні титри до мультфільмів, принти до речей, логотипи, і, таким чином, долучатися до прибільшення краси і гармонії в оточуючому сучасному світі.

Роботи Юлії з виставки:
Немає коментарів:

Дописати коментар