28 лютого 2017 р.

Як почати займатися каліграфією? – Інтерв'ю з Веронікою Чебаник. Частина друга

Вероніка Чебаник –– куратор базового курсу з європейської та української каліграфії від зародження школи каліграфії "Арт і Я" у 2011 році, також автор та викладач програм з поглибленного вивчення різних стилей каліграфії: скоропису, коперплейту, американського курсиву та спенсеріану. Учасник виставок з мистецтва каліграфії та автор видання прописів Italic calligraphy: latin & cyrillic.

Перша частина інтерв'ю:  "Для мене каліграфія – спосіб життя". Інтерв'ю з Веронікою Чебаник

Верооніка Чебаник пише на занятті разом зі студентами, демонструючи техніку

Чому, на Вашу думку, потрібно вчитися писати руками в наш час, коли будь-який напис можна набрати будь-яким шрифтом і надрукувати?

Для початку вивчення каліграфії в кожного є своя мета. Маючи досвід викладання близько 20 років, я умовно поділяю цілі своїх студентів на чотири групи: перша –– це застосування каліграфії в дизайні. У дизайнерів в сучасному просторі з'явилася потреба малювати і писати букву, і знати як вона будується. І створюючи елементи дизайну вручну, вони підвищують свою вартість на ринку та зростають професійно.

Друга мета –– вивчення каліграфії в якості популярного хобі: підписування листівки, створення невеликих каліграфічних картин.

Також є люди, які хочуть докорінно змінити свою професію та стати каліграфом. Маю приклади таких студентів, коли фахівці з економіки або соціології стали гарними майстрами з каліграфії.
Але цей шлях неймовірно складний –– ви повинні бути наполегливі і точно знати, що доведеться витрачати дуже багато годин на практику.

Ще одна мета, з якою приходять на каліграфію –– пошук гармонії в собі та в оточуючих, а іноді просто формат відпочинку. Письмо подібне до медитації. Коли в житті багато метушні або неприємних емоцій, люди знаходять лікування в каліграфії.

Будь-яку людину можна навчити каліграфії?

Привчити до гарного письма можна будь-якого –– тут немає обмежень.

Але інша справа –– бути каліграфом. Для цього недостатньо пройти базовий курс, потрібно поступово опановувати багато інструментів, стилів письма, необхідно працювати зі зразками історичної каліграфії та знайомитися з досвідом професіоналів високого рівня в світовій каліграфії, це захоплення на роки.
Вероніка, у Вас великий досвід викладання: Ви працювали з дітьми, зі студентами та з дорослими. Кого складніше навчати: дітей чи дорослих?

Завжди складніше дорослих. У дорослих безліч обмежень: невпевненість, страх зробити помилку, несприйняття критики. А діти –– більш відкриті, вони не бояться помилитися та спробувати щось нове.

Яка формула успіху в навчанні каліграфії для новачків?

У цій формулі два компонента. Перший: практика. Одного-двох днів занять на тиждень на курсах мало. Дуже важливо практикуватися вдома. Тому, якщо Ви плануєте зайнятися каліграфією, заздалегідь потрібно виділити час на самостійну практику, виконання домашніх завдань, які на нашому базовому курсі обов'язкові, і на залікові роботи, які потрібно виконувати протягом навчання.

Другий компонент: не боятися. Бути сміливим зробити помилку і пробувати. Звичайно, перші роботи новачка не відповідатимуть тим картинкам, які він бачив в інтернеті. Але важливо не боятися цієї невідповідності, а мати завзятість писати знову. У поєднанні з практикою цей компонент допоможе досягти успіху.
Заняття з каліграфії браш-пеном.


Чи є у Вас порада, чого не варто робити новачкові?

Раджу не перескакувати через основи каліграфії та відразу писати щось складне. У навчанні необхідно дотримуватися принципу від простого до складного. Інакше результат може не відповідати очікуванням, а в новачка складеться негативне враження про каліграфію або зникне бажання брати інструмент до рук. Намагайтеся отримувати користь від помилок –– переглядаючи ваші вправи, бачити свій прогрес.

Також, рекомендую не брати відразу в роботу дуже складний інструмент (наприклад, гостре перо у тримачі з нахилом або брашпен). На курсах ми використовуємо принцип поступовості. Його важливо дотримуватися також, якщо ви навчаєтеся самостійно. Почати з письма пласким пером, або пройти базові вправи гострим пером, або писати каліграфію перовою ручкою, як американський курсив.

Крім того, зараз є тенденція популяризації modern письма в стилі вільної каліграфії, яка до певної міри межує з дилетантством. На youtube безліч навчальних роликів, в яких «вчителі» здійснюють грубі помилки, а учні їх повторюють. Тому, якщо Ви обрали самостійне навчання, то дивіться тільки якісні ролики –– вчиться у відомих майстрів.Набір інструментів, які отримують студенти базового курсу

Дійсно, є багато навчальних матеріалів: відео, книг і журналів. В чому перевага навчання з викладачем?

Навчаючись з викладачем, з вами буде людина, яка завжди допоможе і підкаже: наприклад, з боку подивиться на поставу, яка важлива в каліграфії, на положення руки, інструменту або паперу, підкаже і виправить помилку.
Плюс, викладач завжди зможе підібрати правильні матеріали як для роботи, так і для копіювання. Також, важливим є момент роботи в команді, в групі з однодумцями, коли є спілкування і творчий настрій, який завжди спостерігаю на наших уроках в студії.

На заняттях з відеоуроками у вас цього не буде. Ви можете щосекунди ставити на паузу та повторювати рухи майстра, але ви не можете його запитати та ніхто не вкаже вам на помилку. Крім того, я рекомендую не захоплюватися змальовуванням, тому що до можна звикнути і потім може бути важко писати щось самостійно. Потрібно прийти до конструктивного розуміння та аналізу всього, що ви пишете.


Ваш курс триває 5 місяців, тоді, як в інших школах –– півтора, два. Чому саме така тривалість?

Для того, щоб отримати хороший результат, на один стиль письма необхідно виділити мінімум 2-2,5 місяці навчання. Тому така тривалість базового курсу обґрунтована –– протягом цього часу вивчаємо 3 види письма: італійський курсив, український скоропис, витончені стилі письма гострим пером.

Стилі письма, які вивчають на базовому курсі з української та європейської каліграфії


Чому на базовому курсі вивчають ці стилі письма?

Італійський курсив був обраний, тому що це найбільш поширений стиль письма. На Заході він популярний в якості базового. Крім того, він дуже універсальний –– можна написати велику букву або маленьку і виглядати вони будуть дуже охайно.
На відміну від базового круглого письма або готики, які є більш декоративними, курсивом можна написати як короткі, так і довгі тексти. На цьому етапі студенти вже навчаться писати пласким пером і будувати букву.

Далі ми переходимо до скоропису. Тут відбувається знайомство студентів з тонким пером і вільними розчерками. Цей вид письма дуже емоційний, літери незвичні для сприйняття, але скоропис допомагає відчути свободу руху пера, розвивати швидкість і застосовувати різноманітні розчерки, завитки та інші декоративні елементи.
Крім того, скоропис пробуємо писати різними видами інструментів: пласким і гострим пером, пласкими пензлями, браш-пеном та колапеном.

Після емоційних експериментів в скорописі повертаємося до ліній –– на останньому етапі навчання знайомимося з правилами письма гострим пером, з традиціями і сучасними напрямками роботи з цим інструментом. Тут важлива чіткість письма, необхідний класичний зошит в косу лінію, терпіння та охайність в роботі. Таким чином, студенти освоюють стиль спенсерівскої каліграфії, класичного нажимного англійської курсиву та правила роботи з брашпеном.

Який фактично результат я буду мати після закінчення курсу?

По закінченню курсу в студента буде можливість показати свої результати в залікових роботах з усіх трьох стилів письма та взяти участь у виставці каліграфії. А також застосувати свої навички в дизайні або використовувати каліграфію як хобі. Якщо ж хочеться далі розвиватися в каліграфії, то можна самостійно освоїти який-небудь новий стиль письма або піти на поглиблені курси.


Роботи студентів базового курсу на виставці "Жива каліграфія". Книжковий Арсенал 2016. 

Роботи студентів базового курсу на виставці "Жива каліграфія". Книжковий Арсенал 2016. 


Інтерв'юер: Буніч Марина

Немає коментарів:

Дописати коментар